1
/
of
1
Boeing 707-320 Braniff International Desktop Display Model - 1/144 Scale Herpa 614023
Boeing 707-320 Braniff International Desktop Display Model - 1/144 Scale Herpa 614023
Regular price
R 1,070.00
Regular price
Sale price
R 1,070.00
Taxes included.
PLEASE NOTE - DELIVERY TIME UP TO 3 WEEKS AS THIS MODEL IS DELIVERED FROM EUROPE
In 1967, Texas-based Braniff International revolutionized commercial aviation with its radical newcolor scheme – or rather color schemes: no less than 15 different colors were to attract attention and create more excitement for passengers. The first of a new series of Braniff models are two Boeing 707s in a soft beige (item no. 614023) and a bright lime green (item no. 614009). More colors and aircraft types will follow.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:144 |
| Operator | Braniff International |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | 707-320 |
| Material | plastic |
| Color | solid lime green |
| Packaging dimensions LxWxH | 364 x 48 x 193 mm |
| Wingspan | 308 mm |
| Weight | 380 g |
| Aircraft Registration | N7104 |
Share
