1
/
of
1
Boeing 777-300ER KLM "Orange Pride" Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614511
Boeing 777-300ER KLM "Orange Pride" Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614511
Regular price
R 865.00
Regular price
Sale price
R 865.00
Taxes included.
Originally unveiled in 2016, the orange-colored Triple Seven has been an eye-catcher wherever she appears. In late 2023, KLM updated the livery, now featuring a larger Dutch flag in the mid-section, “growing” from the thin stripes below the orange surface and replacing the color gradient from orange to blue of the original version. Herpa SnapFit models shine with an unbeatable value for money. They come with a display stand and can be assembled in a few simple steps without glue or other tools.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | KLM |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | 777-300ER |
| Material | plastic |
| Color | orange, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 364 x 48 x 193 mm |
| Wingspan | 324 mm |
| Weight | 468 g |
| Aircraft Registration | PH-BVA |
Share
