1
/
of
1
Airbus A350-900 Turkish Airlines "400th" Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614689
Airbus A350-900 Turkish Airlines "400th" Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614689
Regular price
R 865.00
Regular price
Sale price
R 865.00
Taxes included.
PLEASE NOTE - DELIVERY TIME UP TO 3 WEEKS AS THIS MODEL IS DELIVERED FROM EUROPE
In 2016, Turkish Airlines took delivery of its 300th aircraft. Just seven years later, the airline welcomed the 400th aircraft to its fleet with the delivery of this A350. This milestone was duly celebrated with a special livery. But the name of the aircraft itself is also special: on March 4, 2023, TC-LGH completed a special flight for families evacuated from the province of Hatay in southern Turkey, which were severely affected by the earthquake disaster in February 2023. "Tek Yürek", or "One Heart", symbolizes the solidarity after the catastrophe. Herpa SnapFit models shine with an unbeatable value for money. They come with a display stand and can be assembled in a few simple steps without the need for glue or other tools.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Turkish Airlines |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | A350 |
| Material | plastic |
| Color | white, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 364 x 48 x 193 mm |
| Wingspan | 324 mm |
| Weight | 384 g |
| Aircraft Registration | "TC-LGH ""Tek Yürek"" |
Share
