1
/
of
1
Airbus A350-900 Edelweiss Air Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614450
Airbus A350-900 Edelweiss Air Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614450
Regular price
R 865.00
Regular price
Sale price
R 865.00
Taxes included.
PLEASE NOTE - DELIVERY TIME UP TO 3 WEEKS AS THIS MODEL IS DELIVERED FROM EUROPE
Flying from Zurich to over 90 vacation destinations worldwide, the award-winning Swiss airline Edelweiss is investing in an extensive modernization of its long-haul fleet, to ensure that the best time of the year will continue to begin with boarding one of their aircraft. A total of six Airbus A350s will be introduced starting in 2025. In addition to a quieter cabin and more comfort for passengers, the new long-haul aircraft consume around 25% less kerosene and emit around a quarter less CO2 than the A340s they are replacing. This first A350 is named after the highest mountain in the canton Graubünden which, at 4048 meters, is the only 4000-meter peak in the Eastern Alps: Piz Bernina.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Edelweiss Air |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | A350-900 |
| Material | plastic |
| Color | white, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 364 x 48 x 193 mm |
| Wingspan | 324 mm |
| Weight | 384 g |
| Aircraft Registration | HB-IHF |
Share
