1
/
of
1
Airbus A330-300 Discover Airlines Desktop Display Model - 1/100 Scale Herpa 614757
Airbus A330-300 Discover Airlines Desktop Display Model - 1/100 Scale Herpa 614757
Regular price
R 865.00
Regular price
Sale price
R 865.00
Taxes included.
PLEASE NOTE - DELIVERY TIME UP TO 3 WEEKS AS THIS MODEL IS DELIVERED FROM EUROPE
Initially launched in 2021 as Eurowings Discover, the Eurowings subsidiary served long-haul tourist destinations in North America, the Caribbean, and Africa with a fleet of Airbus A330s. To more clearly differentiate it from Eurowings, which now focuses on the low-cost segment, parent company Lufthansa separated the leisure airline division and relaunched it as Discover Airlines with its own independent branding. In addition to three A330-200s, the fleet now includes eleven A330-300s with extended fuselages and seating for up to 302 passengers. Herpa's SnapFit models offer unbeatable value for money. They come with a display stand and can be assembled in just a few steps without glue or other tools.
| Manufacturer | airbus |
|---|---|
| scale | 1:200 |
| operator | Discover |
| category | SnapFit |
| Aircraft type | A330 |
| material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions (L x W x H) | 364 x 48 x 193 mm |
| wingspan | 302 mm |
| Weight | 350 g |
| Aircraft identification | D-AIKK |
Share
