1
/
of
1
Airbus A320 Discover Airlines Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614290
Airbus A320 Discover Airlines Desktop Display Model - 1/200 Scale Herpa 614290
Regular price
R 725.00
Regular price
Sale price
R 725.00
Taxes included.
PLEASE NOTE - DELIVERY TIME UP TO 3 WEEKS AS THIS MODEL IS DELIVERED FROM EUROPE
Initially established in 2021 as Eurowings Discover, the Eurowings spin-off served long-haul tourist destinations in North America, the Caribbean and Africa with a fleet of Airbus A330s. Shortly afterwards, further vacation destinations, for example to the Canary Islands, were transferred to Eurowings Discover, with the first A320 medium-haul jets joining the fleet. In order to differentiate itself more clearly from Eurowings, which now concentrates on the low-cost segment, parent company Lufthansa separated the vacation airline division and repositioned it as Discover Airlines, including independent branding. In addition to 13 A330s for long-haul routes, the Discover fleet now also includes twelve A320s, which fly to popular tourist destinations around the Mediterranean and in Scandinavia.
| Manufacturer | Airbus |
|---|---|
| Scale | 1:200 |
| Operator | Discover |
| Category | SnapFit |
| Wings Type | A320 |
| Material | plastic |
| Color | white, blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 250 x 36 x 145 mm |
| Wingspan | 179 mm |
| Weight | 140 g |
| Aircraft Registration | D-AIUR |
Share
